ריפוי בעיסוק

ריפוי בעיסוק לילדים מתמקד בתפקוד והעלאת השתתפות של הילד בפעילויות השונות במסגרת המשפחתית והחינוכית. הטיפול מתייחס לתפקודו היומיומי של הילד עם התמקדות בתפקוד חושי-תנועתי, ויסות חושי, מוטוריקה גסה ועדינה, תפקוד גראפומוטורי-כתיבה, תפקוד תפיסתי, תפקודי קשב, תכנון והתארגנות. בטיפול משתמשים בכלי המרכזי בחייו של הילד – משחק – דרכו הוא לומד על העולם ומשפר מיומנויות ויכולות.

במסגרת ריפוי בעיסוק נעריך ונטפל בתחומים הבאים:

  • תפקודים מוטוריים גסים – שיווי משקל ויציבה, תיאום בין שני צידי הגוף, סרבול מוטורי וקושי בהפרדת התנועה, קושי בתכנון התנועה ובהתארגנות עם הגוף במרחב.
  • תפקודים מוטוריים עדינים – תפקוד ידני, תיאום בין שני צידי הגוף, תיאום עין-יד המקשים על תפקוד יעיל במסגרת הגן ובמסגרת בית-הספר (השחלה, בניה, ציור, צביעה כתיבה, גזירה ועוד).
  • תפקודים תפיסתיים – קושי בתפיסה החזותית, קושי בתפיסה הויזומוטורית, קושי בתפיסה המרחבית, קושי בתפיסה החשבונית וקושי בתפיסת רצף.
  • ויסות ועיבוד חושי – ויסות חושי הינו תהליך מרכזי של עיבוד מידע הכולל את כל מערכות החושים, ומתייחס ליכולתו של הילד לארגן את תגובותיו לגרייה מהסביבה באופן מותאם ומסתגל, להפיק תגובה אופטימאלית המסייעת להשתתפות.
  • תפקודים ניהוליים: תהליכים קוגניטיביים גבוהים השולטים על מגוון פונקציות קוגניטיביות, התנהגותיות ורגשיות. התפקודים הניהוליים קשורים ליכולת עיכוב תגובה, התמדה, התארגנות (בזמן, במרחב וברצף), תכנון ובקרה, פתרון בעיות וגמישות מחשבתית.

עמותת ניצן חיפה מציעה ריפוי בעיסוק לילדים בצורת טיפול פרטני וגם בקבוצות טיפוליות קטנות.

ריפוי בעיסוק בחיפה והקריות

טיפול פרטני וקבוצתי

קבוצה לשיפור מוטוריקה עדינה וגראפומוטוריקה

בקבוצה נתרגל היבטים שונים של מוטוריקה עדינה ומיומנויות של גזירה, הדבקה ושימוש בכלי כתיבה. יושם דגש על תחום התפקודים הניהוליים, ביניהם: התארגנות, שימוש בקלמר, סריקה והעתקה מהלוח.

תרגול והתנסות במיומנויות מוטוריות עדינות הם חשובים בגילאי הגן ובמיוחד לפני כיתה א', שכן מרבית העיסוק בבית הספר כרוך בפעילות ידנית כמו גזירה, הדבקה, כתיבה וכן עיסוק בתפעול חפצים קטנים כמו פתיחת רוכסן בקלמר, חידוד וכו'.

הדרך לשפר תפקוד הינה בראש ובראשונה דרך התנסות באווירה נעימה וחוויתית עבור הילד. מלבד האפשרות לטיפול פרטני במרכז הטיפולי ניצן חיפה, קיימת גם אפשרות לקבוצה טיפולית בדגש על מוטוריקה עדינה וגראפומוטוריקה המתבצעת על ידי מרפאות בעיסוק.

הטיפול הקבוצתי מאפשר תרגול דומה לנדרש בבית הספר, הכולל התייחסות לקצב ביצוע, לתוצר ולתפקוד ליד ילדים נוספים. הקבוצה מלווה בהדרכה להורים והמשך תרגול בבית.

ההשתתפות בקבוצה מותנית במפגש פרטני לבדיקת התאמה לקבוצה, הערכת תפקודי הילד וקביעת מטרות אישיות עבור הילד.

קבוצת כתיבה

כתיבה היא עיסוק משמעותי ביום-יום של ילדים בבית הספר. ילדים המתקשים בכתיבה עלולים לחוש מתוסכלים בבית הספר ואף עלולה להיות פגיעה בלמידה. בקבוצה של מספר ילדים החווים קושי דומה נתאמן על מרכיבי הכתיבה בדרך יצירתית ומהנה. נשלב תכנים מתחומי העניין של הילדים. במפגשי הקבוצה נתייחס לאחיזת עיפרון, עיצוב אותיות, הקניית אסטרטגיות יעילות להעתקה מהלוח, הפעלת ביקורת ושיפור קצב כתיבה.

טיפול פרטני

ריפוי בעיסוק מתבצע באמצעות משחק, תנועה ואמנות, בהתאם לגיל הילד או הילדה ולצרכים הפרטניים שלהם. מעורבות ההורים גם היא חיונית והכרחית להצלחת הטיפול, ושיחות עדכון יתקיימו בקביעות עם ההורים ועם הגורמים המטפלים במוסדות החינוך, אם יהיה צורך בכך.

0

מיקומים בחיפה ובקריות

0

שנות מובילות חברתית

0

אנשי מקצוע

צרו קשר

נשמח לעמוד לשירותכם