אבחון לקויות למידה

לקויות למידה הן מצב מולד שמוגדר כקושי ברכישת מיומנויות למידה בסיסיות (קריאה, כתיבה, חשבון) ולכן הן יתגלו בדרך כלל בגיל בית הספר.

לקות למידה אשר אינה מאובחנת יכולה ליצור תסכול והתמודדות רגשית לא-פשוטה, אשר משפיעה על כל תחומי החיים וגם על ההשתלבות בשוק העבודה. על כן, אנו ממליצים לפנות לניצן חיפה מרגע שמתעורר חשד ללקות למידה, כדי לאפשר זיהוי נכון וקבלת תמיכה.

בעמותת ניצן חיפה ניתן לבצע אבחון ללקויות למידה החל מכיתה ב'. לאחר קבלת תוצאות האבחון, אנו מציעים שלל טיפולים תומכים המעניקים מעטפת שלמה לתלמיד או לתלמידה וכן למשפחות: הוראה מותאמת, ליווי וייעוץ משפחתי, טיפול רגשי וכן מיצוי זכויות מול בית הספר והרשויות.

אבחון לקויות למידה בחיפה והקריות

לילדים ולבני נוער

אבחון דידקטי

אבחון דידקטי נועד להעריך ולאפיין את קיומה של לקות הלמידה. אבחון דידקטי בודק לעומק תפקודי למידה בסיסיים כגון תפקודים קוגניטיביים (זיכרון ותפיסה), חשיבה מילולית ובלתי מילולית, מנגנונים ותפקודים שפתיים/לשוניים, מיפוי, עיבוד וארגון של מידע שנקלט, התרשמות מקשב וריכוז ומתפקודים ניהוליים, הערכת אסטרטגיות הלמידה ועוד. במידת הצורך, יבדקו גם תחום החשבון והשפה הזרה (אנגלית).

בעקבות אבחון דידקטי, ניתן יהיה להסביר קשיים במיומנויות היסוד כדוגמת קריאה, כתיבה, ביטוי מילולי וחשבון. 

הבנת מקור הלקות לצד הערכת יכולותיו הספציפיות של המאובחן היא בסיס להתאמת ההוראה והלמידה שיסייעו להצלחה. בנוסף, יתכנו גם המלצות להתאמות בדרכי היבחנות, והמלצות נוספות במידת הצורך (לדוגמה: בדיקה מעמיקה של תחום הקשב והריכוז).

מתי יש לגשת לאבחון לקויות למידה?

יש לגשת לאבחון לקויות למידה מכיתה ב', ועד אז יש לתת תמיכות שונות כדי לסייע לילד. אבחון לקות למידה מומלץ כאשר יש לילד קשיים בתפקוד הלימודי גם לאחר קבלת עזרה פרטנית אחר הצהריים ובבית הספר. הקשיים כוללים: הבנת הנקרא שאינה תואמת גיל, חוסר דיוק ואיטיות בקריאה, קשיים בכתיבה כמו איות משובש וריבוי שגיאות כתיב, קושי להתבטא בכתב לעומת הביטוי בעל פה, הימנעות ממטלות לימודיות, קשיים בתפיסה החשבונית ובפעולות חשבון פשוטות.

אבחון פסיכו-דידקטי

זהו אבחון משולב שמומלץ לערוך במקרים שבהם ניכרת השפעה רגשית משמעותית הפוגעת בתפקוד הלימודי, או אם קיים חשד לאינטליגנציה נמוכה מהממוצע. אבחון פסיכו-דידקטי מבדיל בין קשיים בלמידה לבין לקויות למידה, ולכן יכול לבודד השפעות חיצוניות על התפקוד. זהו אבחון בעל מרכיבים פסיכולוגיים שמאפשר להעריך את התפקוד הלימודי ולמפות את היכולת הקוגניטיבית, כולל הערכה של מנת משכל.

אבחון פסיכו-דידקטי הוא חיוני לקבלת סיוע באמצעות ״סל שילוב״ והתאמות בדרכי ההיבחנות (ברמה 3) על פי דרישת משרד החינוך.

הוראה מותאמת

הוראה מותאמת היא טיפול פרטני בקשיי קריאה, הבנת הנקרא, חשבון והקניית אסטרטגיות למידה יעילות. הטיפול מתבצע לאחר הערכת יכולותיו של הילד באבחון הדידקטי. התלמיד או התלמידה לומדים כיצד לשפר את ביצועיהם והישגיהם בבית הספר, הופכים ללומדים עצמאים שמאמינים ביכולתם להצליח. התוצאה היא שיפור הריכוז, רכישת מיומנויות למידה, והתמודדות מיטבית עם אתגרים.

יעוץ לבניית תכנית טיפולית ומיצוי זכויות

הורים רבים מתקשים להבין את לקויות הלמידה של ילדיהם ומשמעותן, ולא מודעים לזכויות ולהתאמות המגיעות לילדיהם בבית הספר ואף בביטוח הלאומי. הם מתקשים לנווט לבד מול מערכת החינוך והרשויות, ומתלבטים בהחלטות לגבי ההתערבויות הרצויות, סדר עדיפויות בטיפול ומסגרות החינוך המתאימות ביותר לילדיהם.

עמותת ניצן חיפה מהווה יד מכוונת ואוזן קשבת להורים, ומציעה לכם מפגשי ייעוץ והדרכה על ידי אנשי מקצוע, בעלי ידע וניסיון רבים, שיוכלו לסייע בהכוונה ובניית תכנית התערבות המתאימה לילד. הייעוץ כולל שיחת הורים מעמיקה לשם הכרת פרופיל הילד ומיפוי צרכים, קביעת תכנית טיפולית רצויה, המלצה על מסגרת חינוכית ומיצוי זכויות בביטוח לאומי, חברות ביטוח ועוד.

0

מיקומים בחיפה ובקריות

0

שנות מובילות חברתית

0

אנשי מקצוע

צרו קשר

נשמח לעמוד לשירותכם