מערך דיור בקהילה

הכשרה לחיים עצמאיים בקהילה ודיור מוגן

מזה ארבעה עשורים שמערך הדיור של עמותת ניצן חיפה קולט בוגרים עם צרכים מיוחדים, מאובחנים עם מוגבלות שכלתית-התפתחותית או הנמכה קוגניטיבית, חלקם מצויים על הרצף האוטיסטי, בעלי קשיי תפקוד או קשיים חברתיים. ליבו של מערך הדיור מצוי בתכנית ההכשרה, שם רוכשים החברים מיומנויות החיוניות לקידום חיים עצמאיים בקהילה.

ניצן חיפה גאה להציע איכות מגורים גבוהה וייחודית בדירת ההכשרה, כאשר כמעט כל חבר זוכה לחדר פרטי ומרווח, שבו שירותים ומקלחת אישיים. זאת מתוך תפיסת עולם הומניסטית המכוונת לרווחת של אדם, תפיסה שפותחה בעמותה עוד מראשיתה. לאחר סיום דירת ההכשרה, תתבצע הערכה לגבי כל חבר/ה על ידי הצוות הרב מקצועי, על מנת להחליט לאן יועבר/תועבר – האם לדירת המשך או דירת לווין.

  • כל חברי מערך הדיור מוזמנים לקחת חלק בפעילויות המועדון החברתי, אשר מתקיימות בכל אחד מימי השבוע.
  • מערך הדיור מורכב מצוות רב-מקצועי הכולל פסיכיאטר, עובדים סוציאלים, מדריכי שיקום ומטפלים באמנויות.
  • בבית ההכשרה ובבתי האמצע, מתקיימת נוכחות קבועה של אנשי צוות במרבית שעות היממה..
  • המערך פועל תחת פיקוח אגף השיקום, מנהל המוגבלויות במשרד הרווחה.

מערך הדיור מנוהל על ידי הגב׳ רלי ישי-אביסרור.

img-fluid
דוא״ל

relly.diur.nhaifa@gmail.com

טלפון

04-8727707, 04-8372488

משרד ראשי

שמואל יבניאלי 19, קרית חיים, חיפה

מדריך השירותים

במערך הדיור בקהילה

img-fluid

הכשרה לחיים עצמאיים בקהילה

מטרת תכנית ההכשרה היא עידוד העצמאות, השתלבות במעגלי העבודה ובמעגלים חברתיים. כל חבר וחברה, המתקבלים למערך הדיור בעמותה, מתחילים את דרכם בדירת ההכשרה.

בית ההכשרה מותאם לקליטה של 12 חברים, שם הם מקבלים הדרכה בתחומים הבאים:

  • מיומנויות היומיום ומיומנויות אישיות – קניות, תכנון ארוחות, בישול, שמירה על נקיון והגיינה אישית, תשלום חשבונות, כושר גופני ובריאות נפשית, התמצאות במרחב והתניידות בתחבורה ציבורית, התנהגות נאותה בציבור ובמוסדות שונים, ועוד.
  • מיומנויות חברתיות – פיתוח תחומי עניין ועיסוק לשעות הפנאי, השתלבות בשוק העבודה, פיתוח קשרים חברתיים.
  • מיומנויות בינאישיות – במסגרת עבודה קבוצתית, מלווה על ידי עובדים סוציאליים, לעיבוד תהליכי ההסתגלות.

בבית ההכשרה ישנם חדרים פרטיים עם מקלחת ושירותים לכל חבר או חברה, וכן חדרים המיועדים לשני שותפים. ההחלטה היכן לשכן את החבר או החברה תלויה במקום פנוי ושיקולים שונים של הצוות הרב-מקצועי.

img-fluid

דירות המשך

לאחר סיום תכנית ההכשרה ובהחלטה משותפת של הצוות הרב-מקצועי, החברים/ות אשר נמצאו זקוקים לתשומות טיפוליות נרחבות ישוכנו בדירות המשך. דירת המשך היא בית בקהילה, בו נמצא צוות מקצועי שיקומי במרבית שעות היום, כולל מדריך לילה. הצוות ממשיך בליווי החברים/ות, ביסוס והעמקת המיומנויות לחיים עצמאיים, חיי פנאי וחברה, אשר נרכשו בבית ההכשרה, כל זאת מתוך העצמת חוזקות החברים/ת. בנוסף, החברים/ות מלווים על ידי עובדים סוציאליים ופסיכיאטר/ית.

img-fluid

דירות לוויין

עם סיום מוצלח של תכנית ההכשרה, חברים/ות אשר ימצאו מתאימים על ידי הצוות הרב מקצועי, ישוכנו בדירת לוויין בקהילה, בה יקיימו אורח חיים עצמאי בקהילה. הדירות מצויות בקרבת בית ההכשרה, בסביבה מוכרת וידידותית. מדריכי השיקום והעובדים הסוציאליים עומדים בקשר רציף וקבוע עם הדיירים, מבצעים ביקורי בית מדי שבוע, מוודאים כי משק הבית מנוהל כראוי על כל התחומים וכי לא חסר דבר בהיבט פיזי ורגשי. בכל מקרה של חשש למסוגלות או למצב הרגשי של דייר/ת, תתבצע הערכה מקצועית מחודשת ותישקל האפשרות למעבר אל דירת המשך, שם צוות מיומן ומסור ידאג לכל מחסורו/ה. על פי רוב, בכל דירה 2-3 חברים/ות.

img-fluid

מועדון חברתי

ההשתתפות בפעילויות המועדון החברתי של עמותת ניצן חיפה אינן חובה, אך הן יתרון משמעותי עבור חברי מערך הדיור, שזוכים להכיר אנשים דומים להם, להרחיב את אופקיהם, לטייל יחד בארץ ובחו״ל, ליהנות מאירועי תרבות ולהשתתף בחוגים.

img-fluid

שאלות נפוצות

כדי להתקבל למערך הדיור, יש לפנות אל העמותה או אל לשכת הרווחה המקומית, שם הפנייה תועבר לוועדות ההשמה. התאמתם של המועמדים/ות נקבעת בהתאם לשיחות והמלצת גורמי המקצוע.

ההתאמה נקבעת על פי הערכה של גורמי המקצוע בניצן חיפה ובמשרד הרווחה לאחר שיחות עם החבר/ה, המשפחה שלו/ה או האפוטרופוס. לעתים מתגלה כי החבר או החברה אינם מתאימים לדיור המוגן, אז ניתן לפנות אל תכנית חיצונית המתאימה יותר לצרכיהם. חשוב לציין, כי טרם הקליטה בבית ההכשרה, הדייר/ת מוזמן/ת להתארח (כולל סופי שבוע), להכיר מעט את החברים/ות, הצוות, ההתנהלות וההווי בדירה.

מערך הדיור של עמותת ניצן חיפה הוא הראשון מסוגו שהוקם בישראל, וסלל את הדרך למערכי דיור אחרים. הסטנדרטים שנקבעו בו, והגישה ההומניסטית שמנחה אותו, הפכו לדרך התנהלות אליה שואפים ספקים, עמותות וקבלנים אחרים. בית ההכשרה ובתי ההמשך נגישים לבעלי מוגבלויות וכולם עוברים את אישור הפיקוח לאכלוס. הבתים מצויים ברדיוס קרוב ובשכונות נעימות. בנוסף, יש שמירה לילית וליווי במרבית שעות היום.

גלריה

בית ההכשרה של ניצן חיפה

מערך הדיור של ניצן חיפה
מערך הדיור של ניצן חיפה
מערך הדיור של ניצן חיפה
מערך הדיור של ניצן חיפה
מערך הדיור של ניצן חיפה
מערך הדיור של ניצן חיפה
מערך הדיור של ניצן חיפה
מערך הדיור של ניצן חיפה

צרו קשר

נשמח לעמוד לשירותכם