קבוצת מיומנויות חברתיות

קבוצת כישורי שיח

 

ב"כישורי שיח" הכוונה היא לשימוש בשפה ככלי לתקשורת באופן מילולי ויעיל. אצל ילדים המתקשים בשמירה על כללי השיח, נראה קושי בהשתלבות החברתית. ילדים אלו עשויים להתקשות בשמירה ובפיתוח של נושא לשיחה, בתיאור של אירוע או בהסתגלות ובהתנהלות בסיטואציות חברתיות שונות.

 

מטרות הקבוצה

– שיפור היכולת להבין ולהקשיב לאחר – פענוח רגשות, רצונות וכוונות של ילדים אחרים.
– עידוד היכולת לשתף בחוויות ורגשות.
– שיפור היכולת לנהל שיחה – לקיחה והענקת תור, כיצד אני מציג ומביע את עצמי, כיצד מביעים בקשה ועוד.
– למידת ניהול משא ומתן ויכולת ההגעה לפשרה.

 

הכלי הטיפולי – תיאטרון בובות

תיאטרון הבובות תורם רבות לפיתוח הכישורים החברתיים. בתחילה הילד יוצר את הבובה תוך כדי אינטרקציה עם המטפל או ילדים אחרים בקבוצה. אחר כך הוא מפעיל את הבובה שוב באינטרקציה עם המטפל או בעבודה קבוצתית. תוך כדי הפעילות לומד הילד לחלוק בחוויות עם חבריו, לכבד את האחרים, להנות מפעילות משותפת ולפעול במשותף בתכנון ההצגה.

תיאטרון הבובות מפתח גם את שפתו של הילד וחושף את הילד לשימושיה השונים של השפה. הבובה מסירה מהילד את תחושת האיום ואת ההרגשה שהוא אחראי לכל. באמצעות הבובה מרגיש הילד כאילו היא הדוברת ולא הוא, ולכן הוא חש חופשי יותר בשעה שהוא מתבטא. תוך כדי הסיטואציה המוצגת מחפש הילד ביטויים מתאימים להעברת מאוויו ורגשותיו, ובעזרת חבריו לקבוצה הוא מעשיר את אוצר המילים שלו ואת כישוריו המילוליים.

 

מבנה הקבוצה

הנחיית הקבוצה תתבצע על ידי מרפאה בעיסוק וקלינאית תקשורת. הקבוצה כוללת כ-4 ילדים בגילאי גן חובה ופעילותה מתקיימת אחת לשבוע
הקבוצה הינה “קבוצת רכבת”, קבוצה אליה מצטרפים חברים חדשים תוך כדי התרחשותה.
צרכיהם ויכולותיהם של הילדים המשתתפים בקבוצה מוערכים במהלכה.
סיום התהליך הטיפולי נקבע באופן אישי בהתאם להשגת המטרות של כל ילד.
במהלך תהליך הנחיית הקבוצה נערכות שיחות הורים פרטניות עם כל משפחה: שיחה בתחילת התהליך להגדרת ציפיות ומטרות טיפוליות, במהלך הקבוצה-עפ”י צורך ובסיום התהליך הקבוצתי.

 

פנו אלינו עכשיו לתיאום פגישה

נשמח לשמוע מכם! צרו עמנו קשר עכשיו »

[accordionmenu id="uniqued94e18" accordionmenu="1281"]