טיפול בשפה ודיבור - טיפול שפתי לילדים בניצן חיפה
טיפול בשפה ודיבור - טיפול שפתי לילדים בניצן חיפה

טיפול בשפה ודיבור – טיפול שפתי לילדים

 

טיפול שפתי במרכז הטיפולי ניצן מיועד לילדים אשר מראים קשיים בהתפתחות השפה והדיבור.

 

מהם קשיי שפה ודיבור?

 

קשיים בתחום הדיבור כוללים שיבושי היגוי, מובנות דיבור ירודה, הפרעות בשטף הדיבור-גמגום, הפרעות קול כגון צרידות.

קשיים בתחום השפה כוללים אוצר מילים דל כמותית ואיכותית, קושי בשליפת מילה הנדרשת במצב מסויים, שימוש במשפטים קצרים יותר ופחות מורכבים תחבירית, קושי לבטא מחשבה או הסבר, קושי לספר סיפורים, חוויות ואירועים ולנהל שיחה.

ילדים אלו מתקשים ברכישת שפה במהירות וללא קושי כפי המצופה בגילם. קשייהם מופיעים בשנות הילדות המוקדמות וחלק ניכר ממשיכים לחוות קשיים בתחומי שפה שונים: למשל הבעת שפה, קריאה, במשך שנות ביה״ס ואף בבגרות. התערבות טיפולית משפרת את יכולת הלמידה של השפה.

 

מהו טיפול שפתי?

 

בטיפולי היגויי ספציפיים או בטיפול בילדים מאוד צעירים ייתכן טיפול של חצי שעה. משך הטיפול תלוי במידת קשייו של הילד, קצב התקדמותו ובהתייעצות עם הקלינאית.

גישת הטיפול היא גישה התפתחותית, כלומר בתחילת הטיפול הילד עובר אבחון בכדי לקבוע את השלב השפתי בו הוא נמצא ולאחר מכן נקבעות מטרות הטיפול על פי אבני הדרך המצופות בהתפתחות שפתית. הטיפול משלב בין עבודה מובנית למשחק, המאפשר עבודה שפתית בהקשר טבעי.

חלק משמעותי בטיפול הוא שיתוף ההורים. ההורה נמצא בחדר במהלך הטיפול (אלא אם כן הוחלט אחרת), הוא לוקח חלק אקטיבי בקביעת מטרות הטיפול, בטיפול עצמו, מקבל הדרכה להמשך טיפול בבית. אחת לכמה שבועות מתקיימות פגישות הדרכה עם ההורים לתיאום ציפיות, קביעת מטרות הטיפול ובירור קשיים שעלו בטיפול.
בנוסף, בהתאם לצרכי הילד והמשפחה מתקיים קשר עם המסגרת החינוכית או גורמי טיפול אחרים (בהסכמת וחתימת ההורים) בכדי להתאים את הטיפול השפתי לעוצמותיו וקשייו של הילד בתחומים השונים.

הצוות הטיפולי כולל קלינאיות בעלות ניסיון בתחום הטיפול בשפה ובדיבור בילדים.
הטיפול מתקיים לרוב אחת לשבוע ואורך כ-45 דקות.

 

פנו אלינו עכשיו לתיאום פגישה

נשמח לשמוע מכם! צרו עמנו קשר עכשיו »

[accordionmenu id="uniqued94e18" accordionmenu="1281"]