תרמו לניצן חיפה

יום המעשים הטובים 2018 במרכז הטיפולי

 

13 במרץ, 2018

 

יום המעשים הטובים, הוביל לחיבור מפתיע ומחמם לב בין עמותת ניצן חיפה לבין חברת צדוק תובלה יבשתית בע"מ מקרית אתא. מזה כשלוש שנים שעובדי החברה מתנדבים באירועי יום המעשים הטובים, ובוחרים לסייע לגופים שפועלים למען הציבור ונשענים במידה רבה על כספי תרומות. השנה נבחר המרכז הטיפולי לילדים של ניצן חיפה, במטרה לחדש את החצר הגדולה שלו. שמונה מעובדי חברת "צדוק תובלה יבשתית בע"מ", כולל עובדים ומנהלים, שינסו מתניים מתוך תחושת שליחות אמיתית והביאו עימם דשא סינתטי, צבע לצביעת הגדר שמקיפה את המרכז, ואפילו בנו וצבעו במו ידיהם שני ספסלים למנוחה, כולל כריות ישיבה. כל החומרים שסופקו על ידי החברה ניתנו כתרומה לניצן חיפה.

 

המרכז הטיפולי של ניצן חיפה משרת כ-200 ילדים מדי שבוע, בגילאים 3 עד 12, שזוהו כבעלי עיכובים התפתחותיים: מוטוריים, שפתיים ורגשיים. צוות המרכז מורכז ממרפאות בעיסוק, קלינאיות תקשורת, פסיכולוגיות ומטפלות רגשיות באמנות ובבעלי חיים, שמעניקות את הטיפולים לילדים ומספקות גם הדרכת הורים. הצוות אף מדריך גננות ואנשי חינוך כדי להבטיח איתור מוקדם וכלי התמודדות עם לקויות למידה.

 

המרכז שוכן במבנה אשר הקצתה עיריית חיפה, בלב שכונת מגורים בקרית חיים. החצר הגדולה מושכת אליה רבים מילדי השכונה, אך החידוש איננו רק עניין אסתטי, אלא כלי בעל חשיבות לפעילות השוטפת של ניצן חיפה. מנהלת המרכז, טלי דן רם-און מספרת: "החשיבות של החצר היא גם לצורך פעילות מוטורית עם הילדים. השיפוץ יאפשר לנו לעשות עבודה טיפולית במרחב גדול יותר. בשבוע שעבר למשל נפתחה אצלנו קבוצת הכנה לכיתה א', ובה אנחנו מדמים יום לימודים כולל צלצול והפסקה, אך כשהילדים יצאו לחצר הם לא ממש מצאו את עצמם. הבטחנו להם שבשבוע הבא כבר תהיה להם חצר נעימה וכייפית. מעבר לזה, הורים שמגיעים לפני או אחרי הטיפול יוכלו לבלות בחצר ולנוח."

 

שוש אלישע-צדוק, מנהלת קשרי הקהילה בחברת צדוק בע"מ מספרת: "אנחנו חברת תובלה ושינוע בבעלות משפחתית, ויש לנו כ-200 עובדים. חשוב לנו לתת לעמותות שפועלות למען הקהילה כמו ניצן חיפה, ולהעניק להן 'פוש' מהותי בתחום שאנחנו טובים בו: עבודה פיזית. לשמחתנו, מדי שנה העובדים ממש מתחרים ביניהם על הזכות להגיע ב"יום המעשים הטובים" ולעזור. גם מי שנשאר בעורף, במשרדים, מעודכן בהתקדמות שלנו היום ותומך. יש פרגון מלא."

 

אלישע-צדוק גם מספרת על תהליך גיבוש ההחלטות מול העמותה: "העובדות סיפרו לנו שממש חסרה בחצר פינת ישיבה, אז אתגרנו את הצוות שלנו והם בנו את הספסלים. הריפוד נעשה על ידי עובד עם סיפור מיוחד: התופר שלנו הגיע אלינו מהרשות לשיקום האסיר, אחרי שנכנס ויצא מהכלא ונאבק בהתמכרות לסמים. במסגרת השיקום שלו רכש את מקצוע התפירה, והוא עובד אצלנו כבר 12 שנים. היום הוא נשוי ואב לילדים, ומרצה באוניברסיטאות ומול משתקמים אחרים. אנחנו מקבלים את כולם באהבה, בלי דעות קדומות."

 

הגישה הזו הניעה את החברה להשתתף ביום המעשים הטובים: "אמא שלי אמרה לי תמיד, "תהיה טוב – תקבל טוב בחזרה", אומרת אלישע-צדוק, "מבחינתנו זה המוטו בכל יום, אבל בייחוד ביום כזה שהוא יום עם נראות ציבורית. זו הזדמנות להראות לעובדים שלנו שלא מספיק לדבר, צריך גם לפעול."

 

צוות המרכז הטיפולי הגיש למתנדבים ארוחת בוקר קלה. מנכ"לית ניצן חיפה, גאולה פרידמן, הגישה להם תעודה ושי צנוע כהוקרה על התגייסותם. מנהלת המרכז סיכמה את החוויה: "בסוג העבודה שלנו תמיד יש נתינה, אז התרגשנו מאוד הבוקר מהנתינה שהעניקה לנו חברת צדוק תובלה יבשתית בע"מ. נציגים הגיעו אלינו כבר לפני חודש כדי לסייר במקום, היו איתנו בקשר במהלך כל התקופה הזו והיו קשובים לצרכים של העמותה. זה היה מאוד מרגש להיות בצד השני, וקיבלנו את העובדים בזרועות פתוחות."