אבחון, ייעוץ ושירותים תומכים לבעלי הפרעת קשב וריכוז בני כל הגילאים בניצן חיפה
אבחון, ייעוץ ושירותים תומכים לבעלי הפרעת קשב וריכוז בני כל הגילאים בניצן חיפה

הפרעת קשב וריכוז:
אבחונים ושירותים תומכים בניצן חיפה

 

מהי הפרעת קשב וריכוז?

הפרעת קשב וריכוז מוגדרת כקושי משמעותי באחד או בכל התחומים הבאים: שמירה על קשב לאורך זמן, התמקדות בגירויים רלוונטיים, יכולת הפניית תשומת לב לפרטים, מוסחות גבוהה, קושי בארגון, שכחנות ואיבוד חפצים ועוד.

בקרב חלק מהילדים המאובחנים עם הפרעה זו נמצא גם אימפולסיביות והיפראקטיביות שמתאפיינות בחוסר מנוחה, צורך להתנועע, קושי לחכות בתור, דיבורים ללא מחשבה, קושי בעיכוב תגובה וכדומה.

ברוב המקרים, הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה גנטית מולדת, המתבטאת בגיל הילדות. ההפרעה מופיעה בדרך כלל לפני גיל שבע. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם ההפרעה מתבטאת בגיל מאוחר יותר, בדיוק כמו במחלות גנטיות שונות, כמו סוכרת למשל, בהן גיל ההתחלה משתנה מאדם לאדם. משערים כי הגילוי המאוחר קשור במועד חדירת הגן או הגנים האחראים לתופעה. המחקר בנושא זה מקבל תאוצה ועל כן יש לקוות כי בעתיד ימצא הפתרון לסוגיה.

 

הפרעת קשב וריכוז: אופנה או עניין תרבותי?

הפרעת קשב וריכוז אינה תופעה תרבותית, אלא הפרעה בתפקוד המוח. ריבוי המקרים המאובחנים בעת האחרונה הוא תוצאה של אבחון טוב יותר ועלייה במודעות. כמו כן, תורמת לכך העובדה שילדים רבים נולדים כפגים במשקלים נמוכים, ולכך מתווספים גורמים ביולוגים נוספים. ההוכחה לכך היא העובדה ששכיחות התופעה במדינות שונות ובתרבויות שונות דומה.

 

אבחון הפרעת קשב וריכוז בניצן חיפה

אבחון הפרעת קשב וריכוז נעשה על ידי רופאים נוירולוגים או על ידי פסיכיאטרים. במידה והקשיים המרכזיים המשפיעים על הלמידה באים לידי ביטוי בתפקוד בעייתי ביכולת להתמקד, לעכב תגובה (להימנע מאימפולסיביות), להתעלם מגורמים מסיחים, להקשיב ולהתרכז – מומלץ להתחיל באבחון קשב וריכוז, הכולל הערכה פסיכיאטרית או נוירולוגית – בדיקה קלינית המיועדת לבדיקת קיומן של הפרעות רפואיות או רגשיות ולהשפעתן על תהליכי הלמידה. בנוסף להערכה הרפואית, ניתנת הפנייה לבדיקה ממוחשבת (כדוגמת BRC) כתמיכה בממצאי ההערכה הקלינית.

ניצן חיפה מציעה אבחון BRC מקיף ומדויק, שמאפשר לקלינאים המטפלים תמונת מצב כוללנית.

גם אם אינכם בטוחים, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי ראשוני ללא עלות בעמותת ניצן חיפה, לשם קבלת הדרכה על כיוון התנהלות אפשרי.

 

פנו אלינו עכשיו לתיאום פגישה

נשמח לשמוע מכם! צרו עמנו קשר עכשיו »

[accordionmenu id="unique8f4682" accordionmenu="968"]