טיפול באמנויות לכל הגילאים

 

ילדים ומבוגרים עם לקויות למידה או הפרעת קשב וריכוז עשויים למצוא את עצמם חיים בסערה רגשית. האתגרים והקשיים שנובעים מהלקות משתלטים על תפישת העצמי, מייצרים החמצה של היכולות האמיתיות ופוגעים בדימוי העצמי. אחת הדרכים האפקטיביות להתמודדות עם הקשיים הללו היא באמצעות טיפול באמנות.

 

מהו טיפול באמנות?

ראשיתו של טיפול באמנות בתחום הפסיכואנליזה, ברעיון שאפשר לחשוף ולגעת במה שמטריד את הנפש דווקא על ידי הסתת תשומת הלב אל מוקד חדש ולא-מאיים. האומנות נוגעת פעמים רבות במקומות בהם המילים אינן מצליחות. היא מקדמת ומאיצה תהליכים טיפוליים משמעותיים, ומספקת תיעוד מוחשי לשינויים המתהווים. במובן הזה, טיפול באמנויות אינו שונה באופן מהותי מטיפול במוזיקה, טיפול בריקוד או טיפול בבעלי חיים. הבחירה למצות דווקא את הנתיב של תרפיה באמנות תלויה בצרכים של המטופל, בדינמיקה עם המטפל או המטפלת, וכמובן הנגישות הגבוהה של שיטה זו לעומת שיטות תרפיה אחרות.

 

מה הם היתרונות של טיפול באמנות?

כיום, שיטה זו נחשבת יעילה במיוחד בטיפול בילדים ובמבוגרים עם לקויות למידה או הפרעת קשב וריכוז מפני שהיא מסיתה את תשומת הלב מהצורך להתבטא במילים, שהוא בדרך כלל המקור לחרדה ולמתחים. על ידי הפחתה – ולעתים נטרול – של המשמעות הטעונה המיוחסת לתקשורת מילולית, הילד או המבוגר מתפנים לעבוד ללא גורמים מעכבים או מסורבלים. הם מבטאים את עצמם באופן אלטרנטיבי, יצירתי, ועל כן לא חווים את התסכול שמזוהה עם לקות הלמידה או הפרעת הקשב והריכוז.

העיסוק ביצירה מעלה אל המודעות את הקשיים, הטראומות או האתגרים הלא-מדוברים שמשפיעים על חיי היומיום, ומאפשר למטפל או המטפלת לגשת אליהם בצורה עקיפה ורכה. תהליך העבודה עצמו מהווה נקודה שקטה בסדר יום עמוס, ומאפשר למטופל רגעים של התבוננות פנימית ועיבוד, עיסוק מספק בחומרי יצירה ותחושה של הישגיות בסביבה שאיננה שיפוטית כלפיו.

ניתן לראות את ההתקדמות וההשתנות לאורך זמן על ידי בחינת עבודות האמנות, שמהוות הצצה יקרת ערך אל תוך המצב המנטאלי והרגשי של הילד או המבוגר.

 

האם צריך ידע מוקדם או כשרון?

טיפול באמנויות מיועד לכלל האוכלוסיה, בכל גיל ובכל שלב בחיים, ועל כן אין צורך להיות בעל נטייה אמנותית, ידע מוקדם או כשרון מיוחד כדי ליהנות מיתרונות השיטה. תרפיה באמנות לא שמה דגש על הערך האסתטי, אלא על מה שנגלה מבעד לצבעים ולצורות. כל מה שצריך הוא רצון ומוכנות ליצור ולהשתתף בחוויה.

 

טיפול באמנויות לילדים

ילד חכם ויצירתי, החווה קשיי למידה או קשיי קשב וריכוז, ימצא את עצמו מתקשה לשבת במקום לאורך זמן, להקשיב, להמתין, ורק בשל כך יחוש שאינו מספיק טוב. פגיעה זו עשויה לעורר בו רגשות לא קלים כגון כעס, אשמה ורגשי נחיתות. התסכול והחרדה הללו עשויים להשפיע גם על קשריו החברתיים, על בני המשפחה, ולעתים גם על הגננת או המורה. טיפול באמנות יכול להתאים לילדים ביישנים, או ילדים שמתקשים להתבטא במילים ולהתנסח. זהו טיפול תחושתי-רגשי, שמאפשר לפעול מבלי לדבר, לפרוק מתחים ולחוות את הסיפוק שבהשלמת משימה עד תום.

 

טיפול באמנויות למבוגרים

תרפיה באמנות מייצרת סביבה שקטה וממוקדת, אידיאלית למבוגרים עם לקויות למידה או הפרעת קשב וריכוז, שמעוניינים להשקיט את המתחים והתסכולים שהם חווים ביומיום, בעבודה, בחברה או בלימודים. האמנות, בין שהיא נעשית לבד או בקבוצה, מצריכה התכנסות ורפלקסיה ומספקת רגעים שקטים של עיסוק יצירתי ואינטואיטיבי. כאשר לא התוצר הוא שחשוב, אלא המוכנות והמאמץ, מתבססת התחושה שהעיסוק באמנות הוא בטוח, מזמין ולא שיפוטי, ונגיש גם בסביבה הביתית במידת הצורך.

 

טיפול באמנויות בניצן חיפה

עמותת ניצן חיפה מציעה לפונים אליה מענה רגשי מקצועי לקשיים הנלווים ללקויות הלמידה, בין היתר גם על ידי טיפול באומנות. הטיפול מתאים לילדים, לבני נוער ולמבוגרים, וכן ניתן לשלבו גם במסגרת טיפול משפחתי.

 

לעמותת ניצן חיפה ידע מקצועי רב שנסמך על למעלה מ-30 שנות טיפול באוכלוסיות עם לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז, ועל כן מטפלנו מוסמכים להתאים את הטיפול הנכון ביותר למבקש.

 

פנו אלינו עכשיו לתיאום פגישה

נשמח לשמוע מכם! צרו עמנו קשר עכשיו »

טיפול באמנויות בניצן חיפה
טיפול באמנויות בניצן חיפה
טיפול באמנויות בחיפה והקריות

[accordionmenu id="unique8f4682" accordionmenu="968"]