אבחונים לילדים בערבית חיפה

אבחונים בערבית العربية

 

בעמותת ניצן חיפה נערכים אבחונים דידקטיים לילדים, בני נוער ומבוגרים דוברי השפה הערבית.

אבחון לאיתור לקויות למידה, הינו כלי חשוב מאין כמוהו המהווה צעד ראשון בהבנת הקושי ובבניית סיוע לבעלי לקויות למידה בכל הגילאים. למרות חשיבותו, רק מרכזים בודדים עורכים אותו בשפה הערבית לטובת אוכלוסיה דוברת השפה. בשנים האחרונות זיהתה ניצן חיפה את הצורך הבהול בהעמדת שירותים בשפה הערבית לאוכלוסיית העיר והאזור, ואנו שמחים להציע פתרון של אבחונים דידקטיים בערבית.

 

מהו אבחון דידקטי?

ההפניה לאבחון מגיעה מתוך זיהוי קושי בלמידה על ידי צוות בית הספר, ההורים, או שני הגורמים גם יחד. אבחון דידקטי בודק לעומק תפקודי למידה וחשיבה באמצעות בחינת תחומים כמו: זיכרון, תפיסה, מנגנונים לשוניים, אוצר מילים ושפה, חשבון, אסטרטגיות למידה ועוד. אבחון זה מאפשר הבנה מעמיקה בנוגע לקשיים בקריאה, הבנת הנקרא, הבעה בכתב חשבון ושפה זרה (כדוגמת אנגלית) וכדומה.

לעריכת אבחונים מעמיקים מסוג זה – של תפקודי למידה וחשיבה בשפת האם של המאובחן – ישנה חשיבות מכרעת! אבחון שלא נערך בשפת האם, לא יצביע בהכרח על לקות למידה ולא יעלה בידו לאפיין את מקור הקושי. במקרה כזה, יש סבירות גבוהה שתפקודו של המאובחן יושפע ממידת שליטתו בשפה שבה נערך האבחון, לדוגמה: הבנת הוראות, אוצר מילים, כתיב, הבעה בכתב, קצב ודיוק בקריאה ועוד.

 

מעורבות והגברת מודעות בקהילה

על מנת להגביר עוד את המודעות בקרב אוכלוסייה דוברת הערבית, הצוות המקצועי בעמותת ניצן חיפה ישמח לערוך הרצאות בבתי הספר ובמרכזים הקהילתיים ומחפשת גורמים במגזר היכולים לקדם נושא זה.

אנו רואים חשיבות מכרעת בהפצת הידע הרב שברשותנו ובהדגשת חשיבות האיתור המוקדם של הקושי בלמידה, כמו גם הטיפול המתאים והקניית חוויות הצלחה לתלמיד בעקבות זאת.

 

פנו אלינו עכשיו לתיאום פגישה

נשמח לשמוע מכם! צרו עמנו קשר עכשיו »

[accordionmenu id="unique8f4682" accordionmenu="968"]